KLERUS - szaty liturgiczne - producent
Translator

Cingulum

Wysyłka w: 7-14 dni roboczych
Cena: 22,00 zł 22.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Cingulum (od łac. cingere - opasywać. Dawniej nazwa ta oznaczała także pas żołnierski/pas urzędniczy) to zakończony z obu stron frędzlami gruby sznur służący do przewiązania w pasie alby, czyli jednego z podstawowych elementów stroju liturgicznego. Cingulum nie jest obowiązkowe, jeśli alba jest skrojona tak, że przylega do ciała.

Nasz sklep oferuje cingula w różnych kolorach liturgicznych - białym, fioletowym, czerwonym, zielonym i żółtym (odpowiednik złotego).

Znaczenie i wykorzystanie cingulum

Cingulum jest symbolem mocy i łaski Bożej, w którą przyoblekają się osoby stające do Jego służby. Ponadto sznur ten jest również znakiem posłuszeństwa oraz symbolizuje wstrzemięźliwość i panowanie nad pożądliwościami cielesnymi.

Poza czysto symbolicznym znaczeniem ten element stroju liturgicznego ma także praktyczne zastosowanie - utrzymuje albę na miejscu i pozwala lepiej dopasować ją do ciała. W przypadku kapłana cingulum mocuje również stułę.

Cingula mogą nosić wszyscy, którzy w czasie liturgii zakładają albę, m.in. księża, diakoni i lektorzy. Cingulum jest również wykorzystywane przez zakonników do przewiązywania habitów.

Jakie cingulum wybrać?

Cingulum jest dostępne we wszystkich kolorach liturgicznych. Kapłani najczęściej korzystają z cingulów w kolorze białym, natomiast lektorzy noszący alby coraz częściej sięgają po cingula kolorowe, dobrane do charakteru danej uroczystości. Nie jest to jednak wymóg - białe cingulum może być noszone na każdą okazję.

Kolorowe cingula wysokiej jakości

Sklep Klerus.pl oferuje kolorowe cingula wykonane z wysokiej jakości materiału. Dostępne kolory to: biały, fioletowy, czerwony, zielony i żółty. Sprzedawane przez nas cingula mają długość 4 metrów i grubość ok. 1,2 cm. Są to więc solidne plecione sznury, które będą służyć przez długie lata. Cingula wysyłamy w 24 godziny od chwili złożenia zamówienia.

Opinie o produkcie (0)

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl