KLERUS - szaty liturgiczne - producent
Translator
Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Kiedy kapłan zakłada czarny ornat?

Ornaty w kolorze czarnym są wykorzystywane w wielu krajach świata podczas Mszy świętych pogrzebowych osób dorosłych. Z szat liturgicznych koloru czarnego korzysta się także w Polsce - to tradycyjny kolor obrzędów pogrzebowych i żałobnych. Coraz częściej jest jednak wypierany przez fioletowe szaty. Ornaty w kolorze czarnym mogą być również noszone 2 listopada, czyli w tzw. Dniu Zadusznym wspominającym wszystkich wiernych zmarłych.

W naszym sklepie internetowym oferujemy wysokiej jakości czarne ornaty z ozdobnymi haftami (z przodu i z tyłu ornatu) wykonane z przewiewnych i wytrzymałych tkanin.

Czerń to nie tylko żałoba

Choć kojarzy nam się głównie z żałobą i smutkiem, w tradycji Kościoła czerń symbolizuje przede wszystkim skruchę i pokutę oraz absolut (ten ostatni atrybut przypisuje się również bieli). Jednocześnie jednak jest też znakiem przyszłego zmartwychwstania - czerń można rozjaśniać do czystej bieli, czyli koloru radości i niewinności. W obrzędach żałobnych symbolizuje także ciemność, z której odprawiane modły mają wybawić duszę zmarłego.

Choć ornat czarny nie jest tak często wykorzystywany, jak ornaty w innych kolorach liturgicznych i obecnie korzysta się z niego stosunkowo rzadko, czerń wciąż pozostaje ważnym symbolem liturgicznym. Zwłaszcza w lokalnych społecznościach przykładających dużą wagę do tradycji - kolor czarny był obowiązkowy w starszym rycie obrzędów żałobnych. W przeciwieństwie do innych szat liturgicznych te w kolorze czarnym są znacznie bardziej stonowane i minimalistyczne - brak tu bogatych zdobień czy ozdobnych obszyć złotymi lamówkami. Podkreśla to dodatkowo pokutny charakter szat tego koloru. W związku z tym warto by w każdym kościele znalazła się przynajmniej jedna czarna szata liturgiczna.

Jakie ornaty czarne dostępne są w ofercie?

Sklep Klerus.pl oferuje szeroki wybór ornatów oraz innych szat liturgicznych. W prezentowanej tutaj kategorii ornatów czarnych można znaleźć różne wzory - od prostych, pojedynczych symboli krzyża zlokalizowanych na piersi, po ozdobne kłody lub pionowe pasy biegnące przez całą długość ornatu wykończone haftem. Zdobienia są jednak znacznie bardziej stonowane niż w przypadku szat w innych kolorach wykorzystywanych w liturgii Kościoła Katolickiego.

Dominuje symbolika krzyża (m.in. wykonanego z cierni), ale można też znaleźć inne typowo chrześcijańskie symbole (m.in. haftowane monogramy IHS czy chrystogram chi rho). Dostępne są również ornaty franciszkańskie z charakterystycznym krzyżem w kształcie litery tau (krzyż św. Antoniego). Jeśli chodzi o kolor zdobień, oprócz tradycyjnego złota wykorzystywane jest również srebro, które idealnie komponuje się z głęboką czernią - w tym stylu wykonany jest np. wzór typowo pogrzebowego krzyża z nakrywającym go liściem palmy.

Każdy ornat wykonany jest z wysokiej jakości tkaniny zapewniającej trwałość i przewiewność szaty. Wszystkie ornaty sprzedawane są w komplecie z dopasowaną stułą wewnętrzną. Prezentowane tutaj ornaty są w pełni polskimi produktami - szyjemy je sami, dając możliwość składania indywidualnych zamówień na dowolne rozmiary. Gotowe ornaty wysyłamy do 14 dni roboczych od chwili złożenia zamówienia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i życzymy udanych zakupów!

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl